Text: Aktivism

Stöd från sekretariatet

På sekretariatet finns det anställd personal som jobbar med att ge stöd till aktivister. Det finns allt ifrån lokala kampanj- och aktivistsamordnare till ungdomssamordnare. Här finns en lista på de personerna och du är alltid välkommen att kontakta oss!

Vem är kontaktperson för mitt distrikt?

I Sverige finns 18 olika Amnestydistrikt, och varje distrikt har en ansvarig kontaktperson på sekretariatet. Om du som aktivist, din grupp eller ditt distrikt behöver stöd i någon fråga är ett bra tips att ta kontakt med kontaktpersonen för just ditt distrikt.

Mats Engman och Caroline Selander: Östergötland/Södra Sörmland, Mälardalen, Stockholm, Uppsala, Gästrikland/Dalarna, Södra Norrland, Västerbotten

Marianne Gyllenpistol: Skåne/Blekinge, Halland, Jönköping, Kalmar/Kronoberg, Gotland

Daniel Lundh: Skaraborg, Göteborg, Örebro, Bohuslän/Älvsborg, Värmland/Dalsland, Norrbotten

Vi som jobbar med aktivism

Emma Brossner Skawonius
Ungdomssamordnare
emma.brossner-skawonius@amnesty.se, 08-729 02 43
Emma jobbar som kontaktperson för ungdomsgrupper. Hon bjuder gärna på ett gott humör och stöd till grupper.

Mats Engman
Aktivistsamordnare
mats.engman@amnesty.se, 08-729 02 66
Utöver sina distrikt ansvarar Mats för Amnestys specialgrupper. Mats ansvarar även för frågor som rör fotboll och pratar gärna om Juventus.

Marianne Gyllenpistol
Kampanjsamordnare
marianne.gyllenpistol@amnesty.se 040-96 66 30
Marianne har sitt kontor i Malmö och är kontaktperson för grupper och lokala samordningar i Skåne/Blekinge. Har du vägarna förbi Malmökontoret så får du chansen att leka lite med Mariannes fina hund.

Susanna Warhammar
Kampanjsamordnare
susanna.warhammar@amnesty.se 08-729 02 69
Susanna är personen som har koll på event. När det inte är dödstraffet eller El Salvador som gäller så arrangerar hon större evenemang.

Caroline Selander
Kampanjsamordnare
caroline.selander@amnesty.se 08-729 02 32
Caroline hjälper gärna grupper och distrikt.

Andrea Bodekull
Kampanjsamordnare
andrea.bodekull@amnesty.se 08 -729 02 26
Andrea är personen som har koll på våra aktionsfall och landssamordningar. Kontakta henne om du vill ha hjälp med att arbeta med ett nytt fall eller har frågor om vilket landprogram som passar för din grupp.

anknytningslista